O ANLAR VE ANLATTIKLARI

19 02 2008
Üzerindeki karamsarlık

Pakistan depreminde neredeyse yerle bir olan Balakot kentinde evsiz kalanların barındığı kamp. Yaşlı bir felaketzede, kampın yanındaki dereyi geçmeye çalışıyor. ‘O’ anda da AP Ajansı’ndan Tomas Munita deklanşöre basıyor. Adamın önünde dereyi geçmeye elverişli başka bir taşın olmayışı dikkat çekiyor. Belki bu yaşlı Keşmirli, ‘o’ anda bu anlık belirsizliği düşünüyor. Ama bu insanların çok daha büyük sorunları var. Derenin içinde ne kadar oynaşırsa oynaşsın, ötedeki çadırlarda ne kadar coşarsa çoşsun, ışık yaşlı Keşmirli’nin üzerinde çok ürkek duruyor. Sonuçta da Keşmir’in içinde bulunduğu bütün karamsarlık ‘o’ anda bu yaşlının üzerine çullanmış görünüyor. (Associated Press / Tomas Munita)
 
Öfke ve incinme

Fotoğraf çekildiği sırada Afganistan’da Kabil’de yoksullara ramazan dolasıyla yemek dağıtılıyordu. Bu tür durumlarda insanlar genelde öncelikli olarak yardımı almayı düşünüp bencilleşirler. Ama çoğu incinmeyi de yaşarlar. Galiba AP Ajansı’ndan meslektaşımız tam da ‘o’ an da delkanşöre basıyordu ve incinmenin burukluğuyla öfkeyi birarada yakalıyordu. (Associated Press)
 
Küçük cehennem

Guatemala’da bir cezaevi. Kısa bir süre önce oradan 20 tutuklu ve hükümlü kaçmış. Bir grup tutuklu ve hükümlü ”Küçük cehennem” olarak bilinen cezaevinde firardan sonraki kargaşayı izliyor. Demir parmaklıklar, tel örgüler ve bunların güçlü gölgeleri ‘o’ anda öne çıkıyor ama ”Küçük cehennem”in kaçamayan sakinlerinin duyguları ağır basıyor. ‘O’ anın her yerinde gözlerdeki memnuniyet ışığı dolaşıyor. (Associated Press / Rodrigo Abd)
 
  Işık festivali

Hindistan’da, festivaller ülkesinde festivaller, yoksullar için ekmek parası anlamına da geliyor. Işık festivali dolayısıyla bir yol kenarında satmak üzere ürettiği bir toprak kandili boyayan 70 yaşındaki kadının elleri de bu alçakgönüllü, eğreti umudu anlatıyor. (Associated Press / Rajesh Kumar Singh)
 
Başyargıcın oğlu

Amerika Birleşik Devletleri’nde Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na getirilen John G. Roberts’ın evinin kapısı. Göreve başlayacağı gün medya, dolayısıyla da güvenlik görevlileri başyargıcın kapısının önüne yığılmıştı. Okuluna gitmek üzere evden çıkmadan önce dışarıyı seyreden başyargıcın oğlu Jack’in bakışları da dışardaki kalabalığın boyutları ve gerekliliği konusunda fikir vermişti. (Reuters / Jonathan Ernst)
 
 
Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: